W ostatnich kilkunastu miesiącach zmieniły się znacząco przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wymiar sprawiedliwości, policja oraz specjaliści pracujący w jednostkach pomocy społecznej, oświaty i służby zdrowia zyskali nowe narzędzia, metody i procedury, które można skutecznie wykorzystywać do ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie. Jednym z warunków skutecznego przeciwdziałania przemocy jest też zmiana społecznego nastawienia do przemocy w rodzinie, a zwłaszcza akceptacji do stosowania kar fizycznych w wychowywaniu dzieci i przekonania, że nie można wtrącać się w czyjeś sprawy rodzinne, nawet jeżeli jest to przemoc.
Praktycznym przejawem zmian jest fakt, że we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego działają już Zespoły Interdyscyplinarne do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podstawą ich funkcjonowania jest ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Głównym zadaniem Zespołów jest integrowanie i koordynowanie działań wszystkich służb działających w zakresie przeciwdziałania przemocy. Istotnym obszarem działania są działania interwencyjno-naprawcze skierowane do konkretnych rodzin, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że występuje w nich przemoc w rodzinie. W skład Zespołów wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, gminnych komisji przeciwdziałania alkoholizmowi, organizacji pozarządowych oraz kuratorzy sądowi. Specjaliści pracujący w Zespołach zostali przygotowani do nowych skuteczniejszych form pracy z przypadkami przemocy w rodzinie. Zakończył się cykl warsztatów prowadzonych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu we współpracy z urzędami gminnymi i ośrodkami pomocy społecznej. Szkolenia były poświęcone działaniom grup roboczych, metodologii oraz technikom i narzędziom stosowanych w pracy z przypadkami przemocy. Wiele uwagi poświęcono procedurze „Niebieskie karty", regulującej zasady interwencji i kompleksowej pomocy w konkretnych przypadkach przemocy w rodzinie. Omówiono również kwestię interwencyjnego odbioru dziecka w sytuacji zagrożenia jego zdrowia lub życia oraz metody izolacji sprawcy od ofiar przemocy. Szczególną uwagę zwrócono na obowiązek wydania bezpłatnego zaświadczenia przez lekarzy rodzinnych o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń związanych z użyciem przemocy w rodzinie. Grupy robocze, powoływane przez zespoły interdyscyplinarne, rozpoczęły już pracę z konkretnymi przypadkami przemocy i wykorzystują nowe procedury, by planować pomoc w poszczególnych przypadkach i ją realizować. Przypominamy, że przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu działa Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, a w Piaskach działa Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dodatkowo PCPR w Gostyniu prowadzi program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Utworzyło też Powiatowy Zespół Konsultacyjny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy, złożony z przewodniczących Gminnych Zespołów Interdyscyplinarnych oraz przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji, Zespołu Kuratorów Sądowych, Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i specjalistów PCPR w Gostyniu. Zespół stanowi forum wymiany doświadczeń i planowania rozwoju zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. PCPR w Gostyniu realizuje też program "Razem przeciw przemocy", nagrodzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Nowe prawo i działania przeciw przemocy w rodzinie. Nowe przepisy: 1. Absolutny zakaz stosowania kar fizycznych, w tym klapsów, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka! 2. Obowiązek wszczęcia przez każdego przedstawiciela pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, policji i gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych procedury "Niebieskie Karty" w przypadku uzyskania podejrzenia o przemocy w rodzinie! 3. Obowiązek niezwłocznego powiadomienia przez funkcjonariusza publicznego prokuratury lub policji o każdym podejrzeniu o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie! 4. Poszerzone możliwości i szybkie procedury separacji sprawcy od ofiary, w tym nakaz opuszczenia mieszkania lub zbliżania się do ofiary! 5. W przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odebranie go i umieszczenie poza miejscem zamieszkania. 6. Obowiązek wydania przez lekarza rodzinnego bezpłatnego zaświadczenia o uszkodzeniach ciała wywołanych przemocą w rodzinie. 7. Natychmiastowe odwieszenie kary dla sprawcy przemocy w rodzinie, który dopuszcza się ponownie przemocy. 8. Realizacja planu pomocy ofierze i jej rodzinie przez Zespół Interdyscyplinarny.
|