W dniu 12 lipca br. w świetlicy wiejskiej w Domachowie odbyło się pierwsze spotkanie – szkolenie z mieszkańcami w ramach realizowanej przez Gminę Krobia operacji pn. „Proces wzmacniania walorów atrakcyjności wsi poprzez kształtowanie przestrzeni publicznej - przykładem inicjatywy mieszkańców w zakresie rozwoju wsi ” współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa Inwestujaca w obszary wiejskie w ramach krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016 – 2017 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Celem głównym operacji jest wzmocnienie walorów atrakcyjności wsi polskiej na przykładzie Domachowa będącego sercem mikroregionu zwanego Biskupizną, poprzez wypracowanie wspólnie z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania terenu przy świetlicy wiejskiej (działka nr 90/1 i nr 93/1 i 94 – łącznie 1,7 ha), celem wypracowania etapów kształtowania przestrzeni publicznej wsi jako rozwiązanie wzorcowe możliwe do adaptacji w innych wsiach na terenie Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska”. Efektem tego działania będzie powstanie – metodą partycypacji społecznej – koncepcji projektowo - architektonicznej dotyczącej zagospodarowania terenu wiejskiego przy świetlicy wiejskiej w Domachowie.
Szczegółowe zadania planowane do realizacji w ramach operacji to:
- Przeprowadzenie dwóch spotkań z mieszkańcami Domachowa i władzami samorządowymi Gminy Krobia na terenie wsi przy współudziale partnera tj. Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej polegających na sprecyzowaniu oczekiwań mieszkańców w zakresie zagospodarowania terenu przy świetlicy wiejskiej, a w efekcie wypracowanie założeń koncepcji zagospodarowania fragmentu wsi z zachowaniem jednolitości form urbanistycznych wsi.
- Wykonanie koncepcji projektowo - architektonicznej wybranego terenu we wsi określonego podczas spotkań z mieszkańcami Domachowa, adekwatnej do potrzeb, wymagań i preferencji mieszkańców.
- Opracowanie metodyki procesu wzmacniania walorów atrakcyjności wsi poprzez kształtowanie przestrzeni publicznej.
- Przeprowadzenie rekrutacji do udziału w spotkaniach (szkoleniach) dotyczących metodyki procesu wzmacniania walorów atrakcyjności wsi poprzez kształtowanie przestrzeni publicznej.
- Przeprowadzenie dwóch spotkań z mieszkańcami wsi z terenu LGD Gościnna Wielkopolska
celem przedstawienia metodyki wzmacniania walorów atrakcyjności wsi poprzez kształtowanie przestrzeni publicznej na przykładzie Domachowa.
- Zorganizowanie konferencji „Dobre praktyki kształtowania przestrzeni publicznej na terenach wiejskich”.
Kolejność wymienionych działań została tak zaplanowana by najpierw stworzyć koncepcję wraz z projektem, na bazie której proces wzmacniania walorów atrakcyjności wsi zostanie przedstawiony uczestnikom spotkań z innych wsi z terenu LGD Gościnna Wielkopolska.
Partnerami operacji są: Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza reprezentowany przez prof. UAM dr hab. inż. Sylwię Staszewską oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”.
Zaangażowanie i praca własna mieszkańców w proces aktywizacji swojej wsi w ostatnim czasie jest bardzo widoczna. Podczas spotkań sami mieszkańcy zgłaszają potrzebę zmian wizerunku swojej miejscowości, ale z zachowaniem jej wiejskiego charakteru z wszystkimi walorami atrakcyjności. Czas stworzyć wzorzec działań procesu prowadzącego do kształtowania przestrzeni wiejskiej z uwzględnieniem podniesienia walorów jej atrakcyjności. Działania te w konsekwencji wpłyną na poprawę warunków życia mieszkańców obszarów wiejskich, ich promocji, która może zaowocować wzrostem ruchu turystycznego.
Domachowo jest wsią, która uzyskała potwierdzenie, że posiada potencjał do spełnienia warunków uczestnictwa w tworzącej się „Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce”. Teraz kolejnym etapem jest realizacja wypracowanego wspólnie z mieszkańcami planu działania, w którym jednym z etapów jest wypracowanie koncepcji zagospodarowania obszaru we wsi.
Na obszarze LGD Gościnna Wielkopolska znajduje się wiele wsi, w których zastosowanie procesu wzmacniania walorów atrakcyjności wsi przeprowadzonego na przykładzie Domachowa, pozwoli zrealizować oddolne inicjatywy mieszkańców zmierzające do wyeksponowania cennych elementów wiejskiego krajobrazu. Współudział w procesie projektowym mieszkańców Domachowa czego efektem ma być zagospodarowanie fragmentu wsi ma stanowić wzorcowy przykład współdecydowania i zaangażowania trzech grup decyzyjnych: mieszkańców, władz samorządowych i projektantów.
Wartość projektu wynosi 40. 370 zł. Gmina Krobia otrzymała dofinansowanie w wysokości 18.000 zł. Termin realizacji operacji 15 listopada 2016 r.
Agnieszka Linowska

Galeria - Facebook |